Mersin 4x3 2022Mersin ma wiele do zaoferowania turystom - błękitne morze z 321-kilometrową linią brzegową, piaszczyste plaże, góry Taurus, wspaniałe zabytki oraz pyszną kuchnię.

 

Mersin, położone na Riwierze Tureckiej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Türkiye (Turcji) jest jednym z największych miast portowych we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. W całej prowincji możemy podziwiać połączenie dziedzictwa historycznego, kulturowego i naturalnego piękna przyrody.

 miasto1

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Wyniki wykopalisk przeprowadzonych w Yumuktepe i Gözlükule wykazały, że Mersin było ważnym ośrodkiem osadniczym od czasów prehistorycznych. Wpływ na to miało położenie geograficzne i Międzynarodowy Port w Mersin, który do dziś jest jednym z najważniejszych punktów handlowych nie tylko w Türkiye (Turcji), ale także we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego. Port przyczynia się też do rozwoju turystyki, oferując odwiedzającym statki wycieczkowe i regularne rejsy na Cypr oraz do Libanu. Mersin zachwyca też swoimi plażami odznaczonymi Błękitną Flagą, znajdującymi się w dzielnicach, takich jak Bozyazı, Taşucu, Susanoğlu, Kızkalesi i Kumkuyu.

miasto2

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Oto największe atrakcje turystyczne w Mersin.

Zamek Panny - Kızkalesi

Położony jest na niewielkiej wysepce oddalonej o 600 metrów od brzegu i stanowi główny symbol miasta. Mimo wielu różnych historii o początkach zamku, jego powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. Budowla została wpisana na Informacyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 roku. Z zamkiem związany jest też popularny mit. Według legendy zamek na środku morza wybudował król, chcąc ratować córkę, której wyrocznia przepowiedziała, że zginie od ukąszenia węża. Mimo jego starań, pewnego dnia w koszu z winogronami do twierdzy dostał się wąż i ukąsił księżniczkę.

Muzeum Archeologiczne w Mersin

Zwiedzający mogą dowiedzieć się tu jak wyglądał rozwój cywilizacji w regionie. Ponadto w Muzeum pokazane zostały zwyczaje pogrzebowe różnych kultur, a także artefakty etnograficzne oraz replika domu Huğ, znalezionego w pobliżu Yumuktepe.

 miasto3

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Tars – położony w prowincji Mersin jest jednym z najstarszych miast na świecie, w którym osadnictwo trwa nieprzerwanie od początku jego istnienia. W trakcie swojej, 6 tysięcznej historii, Tars był centrum cywilizacji cylicyjskiej, a także jednym z najważniejszych ośrodków wiary w Anatolii. Wśród najważniejszych zabytków, które się tu znajdują można wymienić: Jaskinię Siedmiu Śpiących, Muzeum Pamięci Św. Pawła, Grób Proroka Daniela, Bramę Kleopatry, Zamek Gülek, Meczet Ulu (Ulu Cami), Most Justyniana z VI w. oraz zabytkowe domy.

miasto4

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Yumuktepe – to niezwykle ważne dla archeologów miejsce znajdujące się w prowincji Mersin. Analizy wykazały, że Yumuktepe było zamieszkiwane nieprzerwanie od epoki neolitu. Co więcej jest to ojczyzna oliwek i fig w basenie Morza Śródziemnego oraz jeden z pierwszych regionów na świecie, w którym rozwinęło się rolnictwo. Bogatą kolekcję artefaktów z Yumuktepe można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Mersin.

Zamek Mamure

To jeden z największych i najwspanialszych zamków w Türkiye (Turcji). Położony jest w miejscowości Anamur w prowincji Mersin, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Licząca sobie 1500 lat twierdza zachowała się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie. Została też wpisana na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

MICHALINA WDOWIŃSKA