parkiturcja 400 x 300Turcja zachwyca nie tylko zabytkami, ale również wspaniałą przyrodą. Pełno tu różnorodnych krajobrazów, rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Obszary o istotnym znaczeniu są chronione dzięki parkom narodowym, który jest aż 45 na terenie całego kraju.

 

Parki narodowe powstają na obszarach o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, społecznej, kulturowej i edukacyjnej. Ich zadanie to utrzymanie różnorodności biologicznej, walorów krajobrazowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa licznym gatunkom flory i fauny. W Türkiye (Turcji) powstało aż czterdzieści pięć parków narodowych, które ukazują unikalną naturę i historię tego państwa. Wszystkie są wyjątkowe i warte odwiedzenia, a oto kilka z nich:

Piękne krajobrazy

Park Narodowy Uludağ – znajduje się w prowincji Bursa i co roku wita tysiące miłośników przyrody. Wspaniałe krajobrazy tego obszaru to góra Uludağ, kiedyś znana jako Olimp, oraz jeziora i płaskowyże. Park Narodowy Uludağ to również jedno z najpopularniejszych w Türkiye (Turcji) centrów sportów zimowych. Można tu jeździć na nartach, łyżwach i snowboardzie.

 

parkiturcja1 Fot. materiały prasowe - Ambasada Turcji w Polsce


Park Narodowy Kuş Cenneti – tzw. „ptasie sanktuarium” położone jest w mieście Balıkesir w regionie Marmara. Nazwę zawdzięcza swojej lokalizacji, na trasie migracji ptaków z Anatolii do Europy oraz występującym tu 266 gatunkom tych zwierząt. Część parku stanowi jedno z największych jezior w Türkiye (Turcji) – Jezioro Manyas.

Morze i góry

Nadmorski Park Narodowy Beydağları – przez znajdujący się w dzielnicy Kemer w Antalyi obszar chroniony przebiega Szlak Licyjski. Na terenie parku zlokalizowane są też starożytne osady - Olympos, Phaselis i Idyros. Na szczyt góry Tahtalı, najwyższego masywu tym miejscu, w antyku znanej jako Olimp, można wjechać kolejką linową.

 

parkiturcja2 Fot. materiały prasowe - Ambasada Turcji w Polsce


Park Narodowy Gór Küre – jeden z najważniejszych obszarów leśnych w Türkiye (Turcji) położny jest między prowincjami Kastamonu i Bartın w zachodnim regionie Morza Czarnego. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca zostało uznane również przez organizację WWF, która wpisała je na listę „Global 200”, czyli indeks ekoregionów, których ochrona jest priorytetem dla utrzymania różnorodności biologicznej na świecie.

Taurus i dzikie konie

Park Narodowy Aladağlar - w położonym na styku prowincji Kayseri, Adana i Niğde rezerwacie znajdują się najwyższe szczyty pasma górskiego Taurus. W parku można spróbować wielu aktywności, w tym wspinaczki, paralotniarstwa, raftingu czy kajakarstwa.

 

parkiturcja3Fot. materiały prasowe - Ambasada Turcji w Polsce


Park Narodowy Góry Spil – obszar w Turcji Egejskiej znany jest z występujących tu dzikich koni. Ponadto może się pochwalić bogatą florą, w tym endemicznymi gatunkami, takimi jak tulipan Manisa, który niedawno został objęty ochroną i jest jednym z 17 gatunków tulipanów występujących w Türkiye (Turcji).

SANDRA WOJNAROWSKA