turcja narty 400 x 300Ulubiony kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków, Turcji zaprasza na niezapomniane zimowe eskapady. Nowoczesne ośrodki i kurorty narciarskie położone w górach to idealne miejsce dla wielbicieli sportów zimowych.

 

Ze stoków i tras o różnej długości, nachyleniu oraz poziomie trudności mogą korzystać zarówno zawodowcy jak i amatorzy. W zbliżającym się sezonie narciarskim polecamy cieszyć się urokami zimy w Türkiye (Turcji).

Jak Turcja długa i szeroka

Idealne warunki pogodowe do uprawiania zimowych sportów, nowoczesne ośrodki i wyciągi oraz malownicze trasy czekają we wszystkich zakątkach Türkiye (Turcji). Na nartach można jeździć w magicznej Kapadocji, w regionie Morza Czarnego, a nawet w pobliżu Stambułu.

 

00 turcja nartyFot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce


Ponadto oprócz szusowania po stokach można poznać fascynującą kulturę Türkiye (Turcji), zwiedzając pobliskie miasta i prowincje. Oto kilka ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić tej zimy.

Erciyes

Centrum narciarskie Erciyes w miejscowości Kayseri w Kapadocji, powstało na wygasłym wulkanie o wysokości 3916 m n.p.m. Na szczycie znajduje się jaskinia, która była wykorzystywana przez bizantyjskich mnichów do ceremonii religijnych. Z góry Erciyes roztacza się malowniczy widok zarówno na Morze Czarne, jak i Morze Śródziemne. W tym ośrodku można uprawiać wiele sportów zimowych, w tym najpopularniejsze narciarstwo i snowboard. Dla narciarzy przygotowano prawie 102 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

 

narty turcja 2 Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce


Wyjazd na narty do Erciyes można połączyć ze zwiedzaniem Kapadocji. Ten malowniczy region Türkiye (Turcji), pełen jest wyjątkowych formacji skalnych, nazywanych „baśniowymi kominami”. Najważniejszym punktem wizyty w Kapadocji jest skansen Göreme, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skale domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa oraz zabytki sztuki naskalnej. Jedną z największych atrakcji w Kapadocji jest poranny lot balonem na rozgrzane powietrze, który robi wrażenie o każdej porze roku.

Palandöken

Położony w miejscowości Başköy w prowincji Erzurum, we wschodniej części Türkiye (Turcji), ośrodek narciarski Palandöken to świetne miejsce do uprawiania narciarstwa alpejskiego i jeżdżenia na snowboardzie. Najdłuższa trasa w całym kraju i świetne warunki meteorologiczne przyciągają doświadczonych narciarzy. Centrum narciarskie zostało zbudowane na potrzeby Zimowej Uniwersjady w 2011 roku.

 

narty turcja1

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Najdłuższe trasy to Ejder (tur. smok) i Kapıkaya. Ich wielkość, zgodna z parametrami olimpijskimi pozwala na uprawianie dyscyplin slalomowych, w tym slalomu gigant. Łączna długość tras wynosi 28 km, a różnica poziomów między dolną i górną stacją wyciągów to ponad 1000 m.

Uludağ

Ośrodek narciarski Uludağ, położony 36 km na południe od Bursy jest jednym z ulubionych ośrodków sportów zimowych w kraju. Dzięki bogactwu flory i fauny ustanowiono tu Park Narodowy Uludağ, który co roku wita tysiące miłośników przyrody. Na wielbicieli nart czekają trasy na wysokości od 1750 do 2543 m n.p.m. W ośrodku Uludağ można też spróbować innych zimowych aktywności. Popularne są heliskiing, snowboard, łyżwiarstwo i kolarstwo śnieżne.
Warto odwiedzić położoną niedaleko Bursę, pierwszą stolicę Imperium Osmańskiego.

Bursa na deser

Oprócz bogactwa kulturalnegoBursa znana jest też z wód termalnych. Ze źródeł, bogatych w magnez, można skorzystać nie tylko w łaźniach, ale także w luksusowych hotelach spa i szpitalach. Ponadto Bursa znajduje się wśród 51 miejscowości uzdrowiskowych z 18 państw na Europejskim Szlaku Historycznych Miast Termalnych.
Bursa słynie również ze swojej kuchni. Co ciekawe, to właśnie tu w 1867 r. İskender Efendi przyrządził po raz pierwszy jedno z najbardziej znanych dań tureckich – İskender Kebab. Z ośrodka narciarskiego Uludağ można się też udać na wycieczkę do Stambułu. Jedno z najstarszych, największych i najbardziej rozwiniętych miast na świecie stale fascynuje odwiedzających Türkiye (Turcję). Niezliczone muzea, monumentalne kościoły, pałace i wielkie meczety, pełne kolorów bazary oraz niezwykłe krajobrazy sprawiają, że Stambuł znajduje się w czołówce najlepszych destynacji urlopowych.

SANDRA WOJNAROWSKA