podrozujemy 400 x 300Eksplorowanie lokalnej kultury oraz chęć przeżycia przygody i poznania innych podróżników to kluczowe bodźce, które motywują Polaków do podróżowania.

 

Smakowanie lokalnej kuchni to czynność numer 1 dla niemal 69% respondentów z Polski, co więcej, jak wskazują wyniki badań, Polacy uwielbiają uwieczniać regionalne przysmaki na zdjęciach i dzielić się nimi w mediach społecznościowych (ponad 32%) - w tym celu poszukują ciekawych kulinarnie miejsc, gdzie mogą dać się zaskoczyć.
Kiwi.com przygotowała listę top 5 ciekawych i nieoczywistych do zobaczenia w 2023 - nocna podróż koleją, Kosowo, Trinidad i

Tobago i wiele więcej!

Nowy rok to nowy rozdział w podróżowaniu, a jego początek to świetny czas, by zastanowić się nad tym, co lubimy i jak byśmy chcieli go spędzić w podróży. Agencja badawcza Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com, wyszukiwarki tanich lotów i podróży oraz firmy travel tech, spytała Polaków o to, co najbardziej motywuje ich do podróżowania oraz jak spędzają czas na miejscu. Wyniki wskazują, że coraz więcej z nas zamiast słodkiego nic nierobienia wybrałaby aktywny wypoczynek, by przeżyć przygodę i poczuć adrenalinę (niemal 50% pokolenia gen-Z, ponad 45% osób w wieku 30-44 lata oraz 37% osób w wieku 45-59 lat).

 

podrozujemy1Fot. Michalina Wdowińska


Kobiety (ponad 62%) zdecydowanie bardziej stawiają na eksplorowanie lokalnej kultury i stylu życia niż mężczyźni (54,5%). Jednocześnie 36% z nas koncentruje się na zwiedzaniu i docieraniu w znane miejsca, nie wchodząc w interakcje z mieszkańcami. Będąc na miejscu najchętniej oddajemy się kulinarnej degustacji, którą co trzeci respondent uwiecznia na zdjęciach, którymi dzieli się w mediach społecznościowych. Ponadto, lubimy się zmieniać w bacznych obserwatorów lokalnego życia i codzienności, popijając kawę w lokalnej kawiarni.

Dlaczego podróżujemy?
1. Żeby eksplorować lokalną kulturę i styl życia (restauracje, puby, nocne życie, praktykowanie języka obcego) - 58,6%
2. Żeby przeżyć przygodę i poznać innych podróżników - 43,9%
3, Żeby zwiedzać i docierać w znane miejsca (nie wchodząc w interakcje z mieszkańcami) - 36%
4. Żeby uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych (wystawy, koncerty, festiwale muzyczne) - ponad 23%. To motywacja szczególnie popularna wśród przedstawicieli pokolenia Z (ponad 28%), a także mężczyzn (ponad 26% versus 19,2% kobiet)
5. Żeby odwiedzić bliskich (rodzinę i przyjaciół) - co trzeci ankietowany

Co zawsze robimy, będąc na miejscu?

Wyniki badania Kiwi.com wskazują, że zdecydowana większość z nas, bez względu na wiek, oddaje się kulinarnym rozkoszom. Niemal 69% respondentów z Polski szuka ciekawych miejsc, oferujących pyszne jedzenie. A wszystko po to, aby co trzeci z nas mógł to uwiecznić na zdjęciu i podzielić się nim w mediach społecznościowych (ponad 32%).
Zdziwienia nie powinien budzić fakt, że przedstawiciele pokolenia Z spędzając wakacje uwielbiają zdawać z nich relację w kanałach społecznościowych - to istotna czynność dla ponad 27% z nich.
Ponad 38% ankietowanych wskazało, że uwielbia spędzać czas siedząc w lokalnej kawiarni i obserwując toczące się życie wokoło.

Kiwi.com przedstawia top 5 nietuzinkowych miejsc do podróżowania w 2023 roku

Nocna podróż pociągiem po Europie

Jedną z zalet połączonego kontynentu jest łatwość przekraczania granic i możliwość poznawania tak wielu różnych miast. Rowery i kanały na północy, alejki z czerwonymi dachami w centrum i relaks na plaży na południu — podróżowanie po Europie, by móc to wszystko zobaczyć, jest teraz jeszcze łatwiejsze dzięki sieci nocnych pociągów kursujących po całym kontynencie. To świetny sposób na podróżowanie, gdy wieczorem opuszczasz jedno wspaniałe miasto, a następnego ranka budzisz się gdzie indziej, gotowy i chętny do zwiedzania.

 

podrozujemy2Fot. Michalina Wdowińska


Dostępnych jest wiele opcji, ale konieczna jest rezerwacja miejsca lub łóżka. EuroNight Metropol kursuje między Pragą a Budapesztem; Berlin Night Express zabierze Cię ze stolicy Niemiec do Sztokholmu; Intercités de Nuit łączy Paryż z Tuluzą, Latour de Carol na granicy z Hiszpanią lub Briançon w Alpach; a Hellas Express dudni między Belgradem a Salonikami.
Wybór jest ogromny, a możliwości bez liku!

Trynidad i Tobago

Trynidadu i Tobago leżą u wybrzeży Wenezueli i znane są w szczególności z programów ochrony przyrody. Każdego roku liczne organizacje działające na wyspach poszukują wolontariuszy do pomocy w codziennej pracy, mającej na celu ochronę lokalnej fauny i flory: od mierzenia i katalogowania aktywności żółwi skórzastych po pomoc w budowie nowych szpitali dla zwierząt.
Organizacja non-profit Nature Seekers to miejsce, od którego warto zacząć. Za opłatą w wysokości około 500 USD, między kwietniem a sierpniem, możesz dołączyć do zespołu, i nauczyć się, jak dokumentować żółwie i ich gniazda (około 20 000 rocznie!), a także patrolować plaże nocą, mając czas na relaks i zwiedzanie wysp w ciągu dnia. Program obejmuje również wycieczki do Caroni Swamp, chronionego obszaru podmokłego, w którym żyją setki gatunków ptaków, w tym ibis szkarłatny, jeden z narodowych ptaków kraju.

Kosowo

Najmłodszy naród Europy staje się celem podróży turystycznych. W 2023 roku mija 15 lat od jednostronnego ogłoszenia niepodległości od Serbii, więc najwyższy czas, by odwiedzić tę piękną część Bałkanów. Stolica, Prisztina, nie jest najatrakcyjniejszym miastem na świecie, ale jej tętniąca życiem atmosfera i centralne położenie sprawiają, że jest doskonała do eksplorowania lokalnej kultury, a także stanowi świetną bazę wypadową do dalszych podróży po kraju. Centrum Prisztiny jest eleganckie, a okalające stolicę wzgórza świetnie nadają się do podziwiania panoramy miasta.

 

podrozujemy4Fot. Michalina Wdowińska


To wspaniały kraj dla osób lubiących spędzać czas aktywnie. Na zachodzie kraju wznosi się pasmo Gór Przeklętych, w których znajduje się Park Narodowy Bjeshkët e Nemuna. Jest to niezwykle piękne miejsce, z lasami, wodospadami, łąkami i jeziorami na dnie stromych dolin i jeden z czterech parków narodowych w regionie (pozostałe znajdują się w Albanii, Czarnogórze i niewielkiej części Serbii). Istnieją plany utworzenia trój państwowego parku narodowego między Albanią, Czarnogórą i Kosowem, znanego jako Bałkański Park Pokoju. Biorąc pod uwagę dość napiętą historię regionu, która wciąż wywołuje u niektórych niechęć, z pewnością byłby to mały krok w pozytywnym kierunku.

Rower ścieżkami Transylwanii

Transylwania nie jest tak przerażająca, jak sugeruje jej mitycznie brzmiąca nazwa. W rzeczywistości jest to piękny region środkowej Rumunii z miastem Braszów, które jest dogodnym węzłem komunikacyjnym. Łatwo się tam dostać z większości miejsc w Europie, jest stosunkowo tanio, a przejażdżki rowerowe mogą być zarówno bardzo intensywne i wycieńczające, jak i spokojne i relaksujące.
Na miejsce, można zabrać własny rower lub go tam wypożyczyć. Transylwania oferuje dziesiątki tras z zapierającymi dech w piersiach widokami, starymi chatami na zboczach wzgórz pełnych górskich strumieni, w których można się odświeżyć i zaspokoić pragnienie.
Kiwi.com odkrywa piękno góry Piatra Mare - miejscowi pasterze nadal pilnują swoich stad, a w lasach żyją też niedźwiedzie. Oczywiście żadna wycieczka do regionu nie byłaby kompletna bez odwiedzenia zamku Bran. Podobno „zamek Draculi” (chociaż nie ma dowodów na to, że Stoker w ogóle miał na myśli ten zamek), to wciąż piękne miejsce do odwiedzenia.

Maroko

Góra Toubkal o wysokości 4167 metrów jest najwyższym szczytem w górach Atlas (a tym samym w całej Afryce Północnej), a trekking na szczyt to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza latem, gdy temperatury sięgają około 40°C. Górski trekking warto odbyć jesienią lub zimą, kiedy temperatury będą przyjemniejsze i bardziej znośne, a także mniej turystów, również na szlaku. Bez względu na porę roku na miejscu czekają spektakularne widoki na masyw Toubkal.
Kiwi.com poleca odwiedzić miasto Imlil - znajduje się 90 minut jazdy na południe od Marakeszu, więc można połączyć swoją górską przygodę z wycieczką do jednego z najbardziej ekscytujących miast w regionie. Medina — otoczone murami miasto — pochodzi z XI wieku i nieprzerwanie tętni życiem hałasem, oferując ferie barw i zapachów. Stragany, łaźnie, meczety, grobowce i ruiny pałaców rywalizują o przestrzeń. Pamiętaj, że w górach z pewnością się zgubisz - ale nie martw się, to najlepszy sposób na poznawanie miejsca od podszewki!

Badanie przeprowadzone przez Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane w październiku 2022 roku.

MICHALINA WDOWIŃSKA