nmp 400 x 300Dom Najświętszej Marii Panny niezmiennie od wielu lat przyciąga zresztą odwiedzających z całego świata. Budowla położona na terenie prowincji İzmir, znajduje się w pobliżu innych, ważnych miejsc religijnych - Bazyliki św. Jana i Jaskini Siedmiu Śpiących.

 

 

W Türkiye (Turcji) nie brakuje zabytkowych miejsc o wielkiej wartości dla wyznawców różnych religii. Wiele z nich znajduje się na szlaku wiary chrześcijańskiej. Szczególnie ważne miejsca na trasie pielgrzymek położone są w Turcji Egejskiej. Można tu odwiedzić Dom Najświętszej Marii Panny, Bazylikę św. Jana, Jaskinię Siedmiu Śpiących, 7 Kościołów Apokalipsy i wiele innych.

Podróż do Efezu śladami Matki Boskiej

Według legendy, po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa w Jerozolimie, św. Jan Apostoł przywiózł Maryję do Efezu, znaczącego, starożytnego, nadmorskiego ośrodka miejskiego. Miasto znajdowało się wówczas pod panowaniem Imperium Rzymskiego, dlatego schronili się w ustronnym miejscu w lesie na zboczu góry Bülbül (zwanej Wzgórzem Słowików).

 

nmp0 750

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Do odkrycia Domu Najświętszej Marii Panny doszło dzięki wizjom niemieckiej zakonnicy, błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich.
Chociaż zakonnica zmarła w 1824 roku, zapiski jej wizji pozwoliły księżom lazarytom ustalić lokalizację domu, w którym Matka Boska spędziła swoje ostatnie dni. Z czasem ten punkt stał się popularną destynacją dla wierzących, a w 1951 r. papież Pius XII nadał mu status miejsca świętego i katolickiego miejsca pielgrzymek. Po tej deklaracji do odrestaurowanego Domu Najświętszej Marii Panny zaczęło przyjeżdżać jeszcze więcej turystów. Wśród ważnych osobistości Kościoła Katolickiego, które przybyły do Efezu, żeby oddać cześć Matce Boskiej i odwiedzić jej dom byli papieże Paweł VI i Jan Paweł II.

Dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej

Co roku, 15 sierpnia, bardzo uroczyście obchodzi się tu dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej. W obrzędach religijnych biorą udział pielgrzymi z całego świata. Dom Najświętszej Marii Panny znajduje się w Selçuk, mieście w prowincji İzmir i został przekształcony w kościół na planie krzyża z kopułą. W jego ogrodzie odwiedzających wita imponujący posąg Matki Boskiej i duży zbiornik, w którym dokonywano chrztów. Figura Maryi znajduje się też na ołtarzu w kościele.
Na prawo od niego, w „Komnacie Maryi”, wisi obraz autorstwa malarza Ratislasa Loukinea przedstawiający dawną mieszkankę tego miejsca. Dom można zwiedzać wraz z przylegającą do niego Świętą Fontanną (Kutsal Çeşme) oraz zabytkową Ścianą Życzeń (Dilek Duvarı). Niektórzy pielgrzymi zabierają ze sobą wodę pitną z fontanny, gdyż uważa się, że ma ona właściwości lecznicze. Na serwetkach i karteczkach przymocowanych do Ściany Życzeń odwiedzający mogą wypisywać swoje prośby i modlitwy. Najprawdopodobniej Dziewica Maryja mieszkała w domu położonym na zboczu góry Bülbül do końca swojego życia. Po jej śmierci Jan pochował ją na górze w do dziś nie odnalezionym miejscu.

Zabytki na Świętym Szlaku

W pobliżu znajduje się również Jaskinia Siedmiu Śpiących, wspomniana zarówno w zapiskach chrześcijańskich, jak i islamskich. Według legendy siedmiu młodzieńców, wyznawców chrześcijaństwa, za czasów panowania rzymskiego cesarza Decjusza, odmówiło brania udziału w pogańskich rytuałach i składania ofiar. W obliczu groźby śmierci za swoją wiarę schronili się w jaskini w pobliżu Efezu.

 

nmp zero plusFot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce


Z rozkazu cesarza zamurowano wejście do groty, a siedmiu młodzieńców, nie mogąc uciec, zapadło w głęboki sen. Kiedy obudzili się 200 lat później, chrześcijaństwo stało się dominująca religią, a nowym cesarzem został Teodozjusz II. Według podań po ich śmierci odbył się wielki pogrzeb, a nad jaskinią, w której zostali pochowani wzniesiono kościół. Podczas wykopalisk w Jaskini Siedmiu Śpiących odkryto świątynię, a także liczne grobowce i inskrypcje dotyczące Siedmiu Śpiących, w związku z tym uznano, że musi to być grota ze starożytnych opowieści.
Kolejnym obowiązkowym punktem na szlaku wiary jest Bazylika św. Jana w Efezie. Została ona zbudowana przez Justyniana I w VI wieku, w miejscu, w którym prawdopodobnie został pochowany Jan Apostoł.

Turcja dla pielgrzymów

Na terenie dzisiejszej Türkiye (Turcji) miały miejsce przełomowe wydarzenia w historii chrześcijaństwa, dlatego też znajdują się tu jedne z najważniejszych na świecie świętych miejsc. Liczne kościoły i zabytki sakralne stały się ważnymi miejscami kultu dla pielgrzymów.
Wśród punktów na szlaku wiary chrześcijańskiej w Turcji, należy odwiedzić kościół św. Piotra w Hatay, uważany za pierwszą katedrę na świecie. W tym miejscu spotykała się społeczność, która nazwała się chrześcijanami, a św. Piotr uważany jest za pierwszego w historii papieża. W Turcji znajduje się również kościół św. Mikołaja. Świątynia pod wezwaniem biskupa, od którego powstała legenda o Świętym Mikołaju, została zbudowana w Demre, mieście położonym w regionie Antalyi.

 

nmp 750 1

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Podążając śladami wiary chrześcijańskiej warto zawitać do Kapadocji, w której można znaleźć wiele wykutych w skale podziemnych miast, gdzie ukrywali się pierwsi chrześcijanie przed prześladowaniami za czasów Imperium Rzymskiego. W Turcji wzniesiono też kościół na wyspie Akdamar w prowincji Van, żeby zachować fragment krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa. Ponadto pielgrzymi udają się do meczetu Hagia Sophia w İzniku. W tym dawnym kościele bizantyjskim odbył się pierwszy i siódmy sobór ekumeniczny, tzw. Pierwszy i Drugi Sobór Nicejski.

PATRYCJA MICHALSKA