łosoś na talerzu 400 x 300Mimo kwarantanny domowej części pracowników w Norwegii i zamknięcia granic w sklepach nie powinno zabraknąć pochodzących z tego kraju łososi oraz innych ryb i owoców morza.

 

Norwegia eksportuje 95 proc. takich produktów, dlatego norweski przemysł nieustannie współpracuje z rządem w celu zapewnienia płynnej logistyki i dostaw żywności do krajów objętych pandemią.Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza informuje, że pomimo okoliczności spowodowanych rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2, eksport towarów nie zostanie wstrzymany. Organizacja dołoży wszelkich starań, aby zapewnić dostęp do wysokiej jakości, bezpiecznych i zrównoważonych produktów spożywczych jakimi są ryby i owoce morza pochodzące z Norwegii.

Kwarantanna domowa po norwesku

W Norwegii, podobnie jak w większości innych krajów europejskich, władze państw podjęły radykalne kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19. Zostały zamknięte szkoły, kina, restauracje oraz bary, a obywateli nieustannie zachęca się do pozostania w domu tak długo jak to możliwe.

 

Fot. NSC 750 x 499


Fot. materiały prasowe NSC

 

Przemysł rybny ma obecnie kluczowe znaczenie w produkowaniu i dostarczaniu bogatych w cenne wartości odżywcze produktów spożywczych. Dlatego pracownicy zakładów w Norwegii będą mogli skorzystać z pomocy w postaci opieki nad dziećmi, a przemysł transportowy zostanie zwolniony z niektórych rygorystycznych przepisów dotyczących kwarantanny dla personelu, aby zapewnić przepływ towarów przez granice.
Norwescy producenci owoców morza wraz z sektorem transportu dążą do utrzymania podaży owoców morza zarówno w kraju, jak i za granicą. Norweskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa wydało komunikat w którym informuje, że wsparcie produkcji oraz łańcucha dostaw żywności jest w tym momencie kluczowe dla społeczeństwa.
- Norweski przemysł rybny odgrywa bardzo ważną rolę w łańcuchu dostaw żywności, nie tylko w Norwegii, ale także na całym świecie. W tej trudnej sytuacji ważne jest wspieranie społeczeństwa poprzez zapewnienie wszystkim dostępu do zdrowych i pożywnych produktów spożywczych - mówi Odd Emil Ingebrigtsen, nowo powołany Minister ds. Rybołówstwa i Owoców Morza w Norwegii.

Granice otwarte dla transportu towarów

W ostatnim tygodniu nastąpiły zamknięcia wielu granic państw w całej Europie, w tym także w Polsce i w Norwegii. Jednak nie ma to wpływu na ograniczenia w transporcie towarów. Potwierdza to rozporządzenie polskiego rządu wydane 13 marca oraz oświadczenie rządu Norwegii z 15 marca , a także wytyczne wydane przez Komisję Europejską .
- Nikt nie spodziewał się, że przyjdzie nam funkcjonować w tak trudnych okolicznościach. Sytuacja jest dynamiczna i ciężko jest przewidzieć co się jeszcze wydarzy. Jednak musimy pamiętać o zbilansowanej diecie, która wspiera odporność naszego organizmu. Ryby i owoce morza to jedne z najzdrowszych i najlepszych produktów spożywczych. Dlatego zapewnienie stabilnych dostaw jest naprawdę kluczowe dla społeczeństwa, a jako naród słynący z ryb i owoców morza bardzo poważnie podchodzimy do tego zadania – mówi Renate Larsen.

MICHALINA WDOWIŃSKA

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!