platnosci 400 x 300Być może przekonaliście się o tym już w ten weekend płacąc kza zakupy. Do tej pory jeśli rachunek przekraczał 50 złotych, samo żbliżenie do terminala nie wystarczyło - by płatność została zaakceptowana, trzeba było wpisać na klawiaturze kod PIN. Teraz ten obowiązek dotyczy wydatków przekraczających 100 złotych.

 

Operatorzy kart płatniczych Mastercard i Visa zwiększają limit płatności bezgotówkowych do 100 zł bez konieczności zatwierdzania ich kodem PIN na terminalu płatniczym.Instytucje obsługujące takie płatności sukcesywnie dostosowują do tej zmiany swoje oprogramowanie.
Ze zmiany będą mogli korzystać m.in. wszyscy klienci Credit Agricole. Ma to na celu zwiększenie wygody i bezpieczeństwa codziennych płatności.

Wyższy limit dla wszystkich transakcji

Od 20 marca kwota dla transakcji bezgotówkowych, która nie wymaga zatwierdzenia kodem PIN zwiększa się z 50 do 100 zł. Zmiana dotyczy wszystkich kart płatniczych oraz kredytowych i obejmie około 85 proc. wszystkich płatności dokonywanych przez klientów kartą lub smartfonem.
- Zwiększamy w ten sposób wygodę dla klientów w codziennych płatnościach, a także dbamy o bezpieczeństwo. Im rzadziej dotykamy terminali płatniczych, tym łatwiej zachować higienę rok, a więc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – wyjaśnia Jędrzej Marciniak, wiceprezes Credit Agricole.

Technika potrzebuje czasu

Zmiana technicznie musi być wprowadzona na terminalach płatniczych w sklepach i punktach usługowych. Może to zająć jakiś czas. Oznacza to że nie we wszystkich miejscach wyższy limit płatności bez PIN będzie dostępny natychmiast.
Użytkownicy kart Mastercard nie muszą nić robić. Jeśli terminal będzie miał już zmienione limity, transakcje zbliżeniowe do 100 zł nie będą wymagały wpisania PIN-u. Użytkownicy kart Visa muszą zrobić pierwszą transakcję kartą (stykową tj. plastikiem z włożeniem karty do urządzenia) - w sklepie na dowolną kwotę lub w bankomacie (wypłata gotówki lub sprawdzenie salda) z użyciem PIN-u. Co ważne: transakcja musi być skuteczna, tzn. zaakceptowana przez bank. Po tym płatności zbliżeniowe do 100 zł nie będą wymagały potwierdzenia PIN-em.
Użytkownicy kart Visa i Mastercard w portfelu Google Pay – w terminalach, w których będą już zmienione limity transakcji do 100 zł nie będą musieli wpisywać PIN-u. Natomiast użytkownicy kart Visa i Mastercard w portfelu Apple Pay nadal każdą transakcję, bez względu na kwotę, muszą potwierdzać przez Touch ID lub Face ID.

Przy okazji przypominamy, że klienci banku Credit Agricole, którzy na swoich kartach wyłączyli możliwość zbliżeniowych płatności, a chcą ją przywrócić, mogą to zrobić telefonicznie pod numerem 19 019.

PATRYCJA MICHALSKA

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!