sushi 400 x 30018 czerwca to Międzynarodowy Dzień Sushi. Chyba nawet Lech Wałęsa kandydując na prezydenta ćwierć wieku temu i zapowiadając, że Polska będzie drugą Japonią nie dzisiejszą zawrotną karierę japońskiej kuchni miał na myśli.

 

Sushi jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni azjatyckiej na świecie. Odkąd pierwsze restauracje, serwujące ten specjał, pojawiły się w Polsce ponad dwie dekady temu, zyskał on wierną rzeszę zwolenników. Według danych Uber Eats na przestrzeni ostatniego roku liczba zamówień posiłków kuchni japońskiej wzrosła o 135 proc, a w niektórych miastach nawet o 200 proc.

Sushi jak pączek

Na hasło “Polska drugą Japonią” wiele osób ciągle uśmiecha się pod nosem. Nie przeszkadza nam to jednak w coraz lepszym poznawaniu wschodnich smaków. Po Tłustym Czwartku, Dniu Pizzy czy Święcie Burgera, do kulinarnego kalendarza Polaków może dołączyć kolejne święto: Dzień Sushi. Na całym świecie obchodzimy go właśnie 18 czerwca. Uber Eats przyjrzał się jakie narodowe dania kuchni japońskiej Polacy zamawiają najczęściej i dzieli się wynikami.

Na kolację i w większym gronie
Najchętniej sushi zamawiamy w piątki i weekendy w godzinach między 17 a 20. Co ciekawe, blisko 10 proc. wszystkich analizowanych dostaw przypada na porę lunchową. Najwierniejsi smakosze składają je już po 9, ale poranna grupa jest najmniej liczna. Średnio preferujemy 14 kawałków w zestawie i chętnie dzielimy się z bliskimi. Największe zamówienie złożone przez jednego użytkownika składało się aż 50 setów!

Szczęście chodzi zestawami

Polacy najchętniej wybierają maki, czyli tradycyjne rolki sushi owinięte nori oraz sashimi, surową, pokrojoną rybę, której smak zawdzięczamy specjalnemu sposobowi przyrządzania. Najbardziej doceniamy zestawy, w których znajdują się krewetki, łosoś, paluszki krabowe surimi, a także zestawy w tempurze, czyli panierowane i smażone w głębokim oleju.
Najpopularniejsze zestawy:
1. Maki Set (14 szt.)
2. Futomaki z krewetką w Tempurze (6 szt.)
3. Futomaki Pieczonym Łososiem (6 szt.)
4. Philadephia Maki (6 szt.)
5. Futomaki z ośmiorniczkami opiekanymi na maśle czosnkowym (6 szt.)

Jemy coraz więcej

W ciągu ostatniego roku liczba zamówień z kategorii „sushi” wzrosła o 135 proc. Wśród czołowych zwolenników tej kuchni znajdują się użytkownicy z Krakowa, Wrocławia i Poznania, gdzie w ujęciu rocznym liczba zamówień wzrosła blisko dwukrotnie. Liderem nadal jednak pozostaje Warszawa, a w ciągu ostatniego roku wzrosła o kolejne 99 proc.
Do najpopularniejszych restauracji na platformie należą:
1. Sushi Roll Bistro, Warszawa
2. 77 Sushi, Kraków
3. Suszarnia, Wrocław
4. JEMSUSHI, Poznań
5. SaYana Sushi, Trójmiasto

 

UberIM 000499 sushi 750 x 444


Charity Safford, General Manager Uber Eats Polska: Obok bardziej tradycyjnych dań z dostawą, takich jak pizza czy burgery, sushi zdecydowanie zajmuje czołowe miejsce wśród ulubionych posiłków Polaków. Wśród zamówień dostarczanych w ramach Uber Eats przodują zestawy dostarczane w ramach kolacji czy lunchu, co pokazuje, że chętnie dzielimy się także ze znajomymi.

Dla smaku i dla zdrowia

Sushi jest nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Dzięki zawartości owoców morza dostarczamy naszym organizmom nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, które wspierają pracę serca, wzroku i układu nerwowego. Krewetki, małże i kraby są też bogate w ważne dla organizmu wapń, magnez, potas oraz cynk.
Glony Nori, w które zawijamy sushi, są źródłem jodu i wpływają na prawidłową pracę tarczycy, a także zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Sam ryż obfituje w białko oraz węglowodany.
Z kolei sos sojowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób z wysokim ciśnieniem, jedna łyżka stołowa tego przysmaku zawiera ponad połowę dziennego zapotrzebowania sodu. Tradycyjne sushi ma też niską zawartość tłuszczu, dzięki czemu można je spożywać nawet będąc na diecie, a jeden kawałek zawiera średnio 70 kalorii.

OLGA DANIELEWICZ

Fot. materiały prasowe Uber Eats

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!