OC kierowcy Jesie obnika 2020 II fala 4x3Wiemy już, jak kształtowała się średnia cena OC w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku. Przez chwilę kierowcy mogli cieszyć ię obniżkami kosztów obowiązkowego ubezpieczenia. Jednak czynniki długookresowe mówią, że obniżka nie trwała długo i koszty polis ubezpieczeniowych wzrosną. 

Zobaczmy co o rynku i cenach OC mówi przygotowany przez porównywarkę internetową ubezpieczycieli Ubea.pl - Barometr OC. Wyniki badania prowadzonego on line, przez ekspertów, mogą zaskoczyć osoby szukające taniego ubezpieczenia.

Barometr OC - jak jest przygotowywany?

W przypadku barometru cen OC przygotowywanego przez Ubea.pl stałym punktem odniesienia jest przeciętna składka obowiązkowego ubezpieczenia ze stycznia. Powstaje ona po obliczeniu średniego kosztu OC na podstawie ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez kierowców - internautów w porównywarce. Na ich podstawie określana jest kwota określona jako bazowa wielkość 100.
Na początku 2020 r. przeciętna składka OC wyniosła 1345 zł. Ta kwota stanowi punkt wyjściowy barometru na bieżący rok (składka ze stycznia = 100 w barometrze) - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

 

barometr wrzesien 2020 750 x 830

 

Jakie są prognozy ceny OC na jesień 2020 ?

Wrześniowy odczyt barometru OC przygotowany przez Ubea.pl jest szczególnie ważny, ponieważ podsumowuje zmiany cen obowiązkowych polis w trakcie minionych trzech kwartałów. Jeżeli chodzi o ten okres, to trudno się w nim dopatrzeć stałego trendu dotyczącego kosztów obowiązkowych ubezpieczeń OC.
Dla przykładu sierpień przyniósł niewielką podwyżkę, która nastąpiła po lipcowym najniższym wyniku od początku roku.

Czy jednak spodziewane są obniżki? 

Przeprowadzona analiza wskazuje, że we wrześniu koszt OC powrócił do poziomu cen ze stycznia. Zamieszczony wykres pokazuje, że to nie pierwsza taka sytuacja. W maju 2020 barometr OC również wskazał wartość "100". Średnia ceny polis OC powróciły do poziomu wartości  1345 PLN. 

Wiele znaków wskazuje że ten trend nie ulegnie zmianie ani w IV kwartale i w nadchodzącym 2021.

Ubezpieczyciele znajdują się pod presją rosnących kosztów i zapewne podniosą ceny nowych polis. Inflacja, choć realnie obniżyła wartość składki w porównaniu ze styczniem, to jednak negatywnie wpłynęła na wzrost kosztów robocizny warsztatów samochodowych. Drugi czynnik podnoszący koszty naprawy, czyli ograniczena dostępności części z powodu przerw w dostawach wywołanych Covid-19, nadal działa. Druga fala pandemii i wzrastająca liczba kierowców na ulicach tylko wzmocni te tendencje.Wskazują na to notowania Barometru OC przygotowanego przez porównywarkę cen Ubea.pl.
„W ujęciu realnym uwzględniającym tegoroczną inflację obowiązkowe ubezpieczenia OC jednak nieco potaniały względem początku 2020 roku. Tę kwestię również trzeba brać pod uwagę, bo ubezpieczyciele znajdują się pod presją rosnących kosztów części samochodowych oraz robocizny” - wskazuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

STEFAN LEWANDOWSKI

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!