Ubezpieczenia majtkowe Odszkodowania polis 22 mld z szkody 2020 2 fala 4x3Choć firmy ubezpieczeniowe wypłacają w Polsce ponad 22 miliardy złotych rocznie w formie odszkodowań, to i tak ta gigantyczna kwota pokrywa ledwie część szkód. Najwięcej tracimy wskutek wypadków komunikacyjnych oraz zdarzeń związanych z mieszkaniem. Wśród szkód tej drugiej kategorii najczęściej likwidujemy szkody związane z włamaniem oraz podtopieniami i zalaniem lokalu. Prawdopodobieństwo kradzieży lub powodzi stanowi ważny argument w podejmowaniu decyzji na temat zakupu lub przedłużenia polisy.

 

Aż 26 534 wypadki samochodowe z winy kierowców zarejestrowała policja w 2019 roku. Co trzeci spowodowany był nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu. Równie niepokojąco przedstawiają się dane włamań i kradzieży z domów i mieszkań. Policja zanotowała około 70 tys. takich przypadków i jest to tendencja rosnąca. W sumie poszkodowanym wypłacono z tytułu szkód majątkowych 22 miliardy 303 miliony złotych. To ważny argument w podejmowaniu decyzji na temat zakupu lub przedłużenia polisy.

Obowiązek każdego właściciela pojazdu

OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, do posiadania którego zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Dzięki niemu każdy, kto spowoduje wypadek, ma zagwarantowane pokrycie kosztów naprawy pojazdu osoby trzeciej, a w sytuacjach tego wymagających również pokrycie kosztów leczenia osoby przez nas poszkodowanej. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 9 miliardów 451 milionów złotych w ramach OC.
Konsekwencje braku posiadania OC to nie tylko zbędne nerwy i stres – to przede wszystkim kary pieniężne, które mogą negatywnie zaskoczyć niejednego kierowcę. Opłaty zależą od dwóch czynników - czasu, który określa jak długo jeździmy bez niezbędnego dokumentu oraz rodzaju pojazdu.
Wartość mandatu za brak ważnego OC zaczyna się od 170 zł, a kończy nawet na 7800 zł w przypadku samochodu ciężarowego. Według danych przedstawionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na tego typu kary może być narażonych aż 100 000 kierowców, bowiem aż tyle jeździ bez ważnego ubezpieczenia OC.
Zdarzenia drogowe to nie tylko uszkodzenia pojazdów, ale również szkody osobowe – do najczęstszych obrażeń doznawanych po wypadkach samochodowych należą urazy kręgosłupa szyjnego oraz głowy. W ramach NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), poza podstawowym świadczeniem, którym jest wypłata odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, poszkodowany uzyska również zwrot kosztów za leki, środki opatrunkowe i sprzęt rehabilitacyjny, a także świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu. W październiku ubezpieczenie komunikacyjne w LINK4 można kupić z 5% zniżką odejmowaną od ceny regularnej.

 

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!


- Koszty, które spadają na nas po niespodziewanym zdarzeniu są dla wielu poważnym obciążeniem finansowym. Jak pokazują statystyki kwota wypłacana przez ubezpieczyciela po wypadku/zdarzeniu drogowym może być aż 1000 razy większa od wartości wykupionej polisy. Dzięki bogatej ofercie CUK ubezpieczenia każdy znajdzie coś dla siebie, zapewniając komfort i bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również swoim bliskim mówi Maciej Kuczwalski, Ekspert CUK Ubezpieczenia.

Bezpieczne cztery kąty

Do najczęstszych przyczyn szkód w domach i mieszkaniach należą zalania oraz podtopienia – w Polsce znajduje się 267 stref zagrożonych powodziami. Równie niepokojąco przedstawia się problem włamań i kradzieży - według danych policji w 2019 roku takich incydentów było prawie 70 tysięcy, czyli o 3,3% więcej w porównaniu do 2018 roku.
- Remont mieszkania po nieszczęśliwym wypadku mającym miejsce w naszym gospodarstwie domowym nie należy do najtańszych. Przykładowo, koszt wymiany podłogi po zalaniu może zaczynać się od 2000 zł, a kończyć nawet na dziesiątkach tysięcy złotych. Możliwość skorzystania z ubezpieczenia w takich sytuacjach to coś więcej niż wypłata środków - to również gwarancja bezcennego komfortu psychicznego. Należy pamiętać, że w ramach ubezpieczenia ubezpieczyciel dodatkowo zwraca koszty poniesione w związku z poszukiwaniem przyczyny szkody, koszty ratowania mienia przed szkodą i zapobieżenia szkodzie oraz koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie - mówi Maciej Kuczwalski.

PATRYCJA MICHALSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!