Wasna elektrownia na dachu Panele fotowoltaiczne 2020 II Fala 4x3Przy wyborze paneli fotowoltaicznych Polacy kierują się głównie ceną, a kraj, z którego pochodzi ich producent, nie ma znaczenia, Niezależnie od marki, instalacje fotowoltaiczne to wyjątkowo nieawaryjne źródło energii. Aż 94 proc. użytkowników nie miało z nimi jeszcze żadnych problemów.

 

To główne wnioski płynące z raportu Oferteo.pl.

Najpopularniejsi producenci

Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług związanych z fotowoltaiką z ich dostawcami, przeprowadził badanie wśród osób, które w ubiegłym roku zdecydowały się na instalację paneli fotowoltaicznych. Wyniki ankiety pozwalają bliżej przyjrzeć się temu, jakie oczekiwania wobec sprzętu mają inwestorzy i czym kierują się przy jego wyborze.

 

oferteo panele 750 x 502


Fot. materiały prasowe Oferteo

 

Polscy prosumenci najczęściej wybierają produkty koreańsko-niemieckiej marki QCells, z której sprzętu powstała jedna czwarta instalacji w 2019 roku. 20 proc. inwestorów wybrało urządzenia chińskiego Ja Solar, a 16 proc. – LG Solar (producenta pochodzącego z Korei Południowej). Sporą popularnością w Polsce cieszy się też japoński Sharp. Polscy producenci Selfa PV oraz Bruk-Bet Solar zajęli w rankingu odpowiednio 5 i 6 miejsce.

Polskie, zagraniczne - bez różnicy

Co ciekawe, badanie pokazało, że dla 56 proc. Polaków nie ma znaczenia, czy firma produkująca panele pochodzi z Polski. 41 proc. przyznało natomiast, że zależało im właśnie na krajowym producencie. Dla większości badanych kluczowym czynnikiem była cena.

 

oferteo panel Na jakiego producenta paneli się Państwo zdecydowali 723 x 513


– Większość osób, które chciałyby rozpocząć produkcję własnej energii z paneli fotowoltaicznych, nie ma szerokiego rozeznania na rynku energetycznym. Inwestorzy nie wiedzą, jaki dokładnie sprzęt najlepiej sprawdzi się w ich mikroinstalacji, dlatego chętnie korzystają z usług firm, które zajmują się kompleksową pomocą przy jej projektowaniu – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Im szerszy zakres usług chcemy zlecić wykonawcy, tym dokładniejsze powinny być nasze poszukiwania. Warto nie tylko zapoznać się z opiniami na temat danej firmy, ale również porozmawiać z jej przedstawicielem i poznać szczegóły oferty.

Awarie są rzadkością

Okazuje się, że fotowoltaika jest rozwiązaniem mało awaryjnym. Aż 94 proc. użytkowników potwierdziło, że od zamontowania instalacji nie miało z nią żadnych problemów. Warto również dodać, że ci, którzy doświadczyli trudności, szybko poradzili sobie z ich rozwiązaniem.

 

oferteo panele Kto objął instalację gwarancją 723 x 514


W 64 proc. przypadków usterkę udało się usunąć w mniej niż tydzień, a w 24 proc. naprawa zajęła 2–3 tygodnie. Tak bezproblemowe działanie z pewnością wpływa na fakt, że aż 96 proc. użytkowników deklaruje zadowolenie z decyzji o montażu fotowoltaiki.

Gwarancja od firmy wykonującej instalację

Najczęściej instalacja objęta jest gwarancją firmy zajmującej się jej montażem. Tak było w przypadku 53 proc. badanych.
44 proc. mogło liczyć na zabezpieczenie ze strony producenta paneli. Tylko 1 proc. inwestorów zdecydowało się na skorzystanie w tym zakresie z usług ubezpieczyciela. Okres gwarancji wynosił zwykle 10 lat (75 proc. przypadków).

STEFAN LEWANDOWSKI

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!